Skip to content

543 60th StWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2018

Property Information

Block128
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description3S-B-10U-COM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage7,330
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
31%
Improvement Value:$160,000
69%
Total Assessment$233,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,243+4.1%
2024$18,489+3.2%
2023$17,915+0.7%
2022$17,790+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$393,000

From:

To:

DeedBook 6071, Page 5Recorded10/24/2002