Skip to content

566 59th StWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$497,500
Last Sale Date
Dec 30, 2008

Property Information

Block128
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description3B-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
26%
Improvement Value:$141,000
74%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,651+2.0%
2024$14,358-1.7%
2023$14,609+0.7%
2022$14,507+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$497,500

From:

To:

DeedBook 8645, Page 106Recorded1/13/2009

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5764, Page 164