Skip to content

581 59th StWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Oct 2, 2014

Property Information

Block129
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-B-7U-2G
Dwellings7
Zoning---
Sq Footage4,833
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
25%
Improvement Value:$150,000
75%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,518+4.1%
2024$15,870+3.2%
2023$15,378+0.7%
2022$15,270+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

DeedBook 8999, Page 608Recorded10/9/2014

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5409, Page 191