Skip to content

5812 Adams StWest New York, NJ 07093

Last Sale Date
Dec 12, 2022

Property Information

Block129
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S B 5U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,988
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
49%
Improvement Value:$72,000
51%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,563+4.1%
2024$11,109+3.2%
2023$10,765+0.7%
2022$10,689+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0