Skip to content

6508 Dewey Ave/219-66stWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$2,775,000
Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block12
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description4S-B-20U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage14,136
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
27%
Improvement Value:$371,700
73%
Total Assessment$509,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,055+4.1%
2024$40,405+3.2%
2023$39,152+6.2%
2022$36,877+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,775,000

From:

To:

Sq Ft14,136DeedBook 9743, Page 967Recorded5/1/2023

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4608, Page 223