Skip to content

211 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2010

Property Information

Block12
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class26
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
47%
Improvement Value:$47,200
53%
Total Assessment$89,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,917+2.0%
2024$6,779-1.7%
2023$6,897+0.7%
2022$6,849+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899