Skip to content

213 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block12
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,964
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
43%
Improvement Value:$74,200
57%
Total Assessment$129,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,963+2.0%
2024$9,764-1.7%
2023$9,934+0.7%
2022$9,864+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3533, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1899