Skip to content

318 54th St(Unit C0002)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Nov 7, 2016

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionTNPL 1B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage676
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,400
5%
Improvement Value:$62,000
95%
Total Assessment$65,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,043+2.0%
2024$4,942-1.7%
2023$5,029+0.7%
2022$4,993+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 9167, Page 582

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 8336, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 2007