Skip to content

5820 Kennedy BlvdWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Apr 29, 1999

Property Information

Block131
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage928
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
83%
Improvement Value:$11,700
17%
Total Assessment$67,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,205+2.0%
2024$5,101-1.7%
2023$5,190+0.7%
2022$5,154+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5438, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1899