Skip to content

6219 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block157
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage887
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
62%
Improvement Value:$29,700
38%
Total Assessment$78,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,069+2.0%
2024$5,947-1.7%
2023$6,051+0.7%
2022$6,009+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919