Skip to content

6031 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$47,998
Last Sale Date
Feb 15, 2005

Property Information

Block55
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
48%
Improvement Value:$43,300
52%
Total Assessment$82,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,362+2.0%
2024$6,235-1.7%
2023$6,343+0.7%
2022$6,299+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$47,998

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 7481, Page 231NU CodeTitle correction (4)Recorded2/28/2005

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5758, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1899