Skip to content

6017 Van Buren PlWest New York, NJ 07093

Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block136
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description3S-B-20U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage11,175
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
38%
Improvement Value:$162,000
62%
Total Assessment$262,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,639+4.1%
2024$20,790+3.2%
2023$20,145+0.7%
2022$20,004+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0