Skip to content

407 62nd St/6127 Pal Ave)West New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 3, 2024

Property Information

Block50
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description4S-B-14U-2COM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage11,016
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,700
96%
Improvement Value:$9,300
4%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,757+4.1%
2024$17,060+3.2%
2023$16,531+0.7%
2022$16,415+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100
DeedBook 9863, Page 148