Skip to content

6014 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 3, 2023

Property Information

Block136
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class36
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,595
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
43%
Improvement Value:$50,100
57%
Total Assessment$88,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,793+2.0%
2024$6,658-1.7%
2023$6,774+0.7%
2022$6,726+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919