Skip to content

6006 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 20, 2020

Property Information

Block136
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class36
Description2S-F2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,256
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
50%
Improvement Value:$38,000
50%
Total Assessment$76,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,860+2.0%
2024$5,743+2.7%
2023$5,594+0.7%
2022$5,553+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,256DeedBook 9542, Page 762Recorded3/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 1919