Skip to content

6018 Polk StWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2022

Property Information

Block137
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2G-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
40%
Improvement Value:$75,400
60%
Total Assessment$125,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,670+2.0%
2024$9,476-1.7%
2023$9,642+0.7%
2022$9,574+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

DeedBook 8658, Page 907Recorded4/15/2009

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5800, Page 70

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5556, Page 132

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 4703, Page 233