Skip to content

555 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2006

Property Information

Block137
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-GX
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
38%
Improvement Value:$75,000
63%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,253+2.0%
2024$9,068-1.7%
2023$9,227+0.7%
2022$9,162+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5191, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1924