Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
553 61st StWest New York, NJ 07093
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 30, 2024
Property Information
Block137
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24
Building Details
Building Class---
Description1S-F-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage882
Acreage0.04
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$45,000
60%
Improvement Value:$30,000
40%
Total Assessment$75,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $6,194 | +4.1% |
| 2024 | $5,951 | +3.2% |
| 2023 | $5,767 | +0.7% |
| 2022 | $5,726 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.