Skip to content

6011 Polk St(Unit C0011)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Dec 21, 2021

Property Information

Block138
Lot14.03
QualifierC0011
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description3BR-DPLX-PS-YRD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
33%
Improvement Value:$58,600
67%
Total Assessment$87,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,770+2.0%
2024$6,635-1.7%
2023$6,751+0.7%
2022$6,704+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 9642, Page 138Recorded2/18/2022

Property Sale

Sale
$408,000
DeedBook 8302, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 2007