Skip to content

6011 Polk St(Unit C0012)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Apr 7, 2008

Property Information

Block138
Lot14.03
QualifierC0012
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description3BR-DPLX-PS-YRD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
34%
Improvement Value:$57,900
66%
Total Assessment$87,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,716+2.0%
2024$6,582-1.7%
2023$6,697+0.7%
2022$6,650+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 8587, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 2007