Skip to content

6134 Washington StWest New York, NJ 07093

Built 2013

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Sep 25, 2013

Property Information

Block149
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description3F-3U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,686
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
22%
Improvement Value:$175,800
78%
Total Assessment$225,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,411+2.0%
2024$17,064-1.7%
2023$17,362+0.7%
2022$17,240+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft1,686DeedBook 8959, Page 185NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,686DeedBook 8633, Page 994Recorded11/17/2008