Skip to content

6109 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Built 1910
Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2020

Property Information

Block139
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description1S-F-C-1U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,470
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$155,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,810-12.7%
2024$14,680+3.2%
2023$14,225+0.7%
2022$14,125+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910