Skip to content

6129 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$2,475,000
Last Sale Date
Mar 27, 2023

Property Information

Block139
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2S-B-3 COM-5OFF
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage9,396
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$352,200
55%
Improvement Value:$289,800
45%
Total Assessment$642,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,023+4.1%
2024$50,943-5.4%
2023$53,823+0.7%
2022$53,445+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,475,000

From:

To:

Sq Ft9,396DeedBook 9749, Page 951NU CodePost-appeal (29)Recorded6/2/2023