Skip to content

6149 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block139
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,350
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,200
39%
Improvement Value:$268,300
61%
Total Assessment$440,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,381+4.1%
2024$34,954+3.2%
2023$33,870+0.7%
2022$33,632+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0