Skip to content

6103 Van Buren PlWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Sep 30, 1993

Property Information

Block140
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2&1S-B-C-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,735
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
24%
Improvement Value:$158,500
76%
Total Assessment$208,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,220+4.1%
2024$16,544+3.2%
2023$16,032+0.7%
2022$15,919+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4646, Page 22