Skip to content

6122 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 4, 2009

Property Information

Block140
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description2S-CB-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,229
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
40%
Improvement Value:$51,800
60%
Total Assessment$85,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,616+2.0%
2024$6,484-1.7%
2023$6,597+0.7%
2022$6,551+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,229DeedBook 8720, Page 429Recorded3/16/2010

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 7676, Page 270

Property Sale

Sale
$117,400
DeedBook 5321, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1919