Skip to content

509 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block161
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U-G
Dwellings3
ZoningC-R
Sq Footage2,208
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
34%
Improvement Value:$115,500
66%
Total Assessment$174,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,440+1.2%
2024$13,285+19.7%
2023$11,095+0.7%
2022$11,017+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 9689, Page 582Recorded8/12/2022

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 5586, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1919