Skip to content

514 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1959

Last Sale Price
$367,000
Last Sale Date
Aug 27, 2003

Property Information

Block161
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
72%
Improvement Value:$36,700
28%
Total Assessment$129,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,671+4.1%
2024$10,252+3.2%
2023$9,934+0.7%
2022$9,864+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$367,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 7137, Page 285NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/24/2003

Property Built

Built

Year Built: 1959