Skip to content

509 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1959

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 9, 2003

Property Information

Block154
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
74%
Improvement Value:$43,900
26%
Total Assessment$168,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,024-2.8%
2024$13,402+3.2%
2023$12,987+0.7%
2022$12,896+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,472DeedBook 7197, Page 266Recorded1/21/2004

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5238, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1959