Skip to content

591 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 20, 2021

Property Information

Block163
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,733
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
43%
Improvement Value:$62,700
57%
Total Assessment$109,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,523+15.1%
2024$7,406-1.7%
2023$7,535+0.7%
2022$7,482+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,733DeedBook 9605, Page 536Recorded10/12/2021

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,733DeedBook 7756, Page 214Recorded12/15/2005

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,733DeedBook 7511, Page 179Recorded3/31/2005

Property Sale

Sale
$90,400
DeedBook 5641, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1919