Skip to content

593 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 27, 1994

Property Information

Block163
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
45%
Improvement Value:$57,900
55%
Total Assessment$104,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,089+2.0%
2024$7,927-1.7%
2023$8,066+0.7%
2022$8,009+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4816, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1919