Skip to content

595 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2013

Property Information

Block163
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
40%
Improvement Value:$71,600
60%
Total Assessment$118,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,145+2.0%
2024$8,963-1.7%
2023$9,119+0.7%
2022$9,055+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919