Skip to content

120 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Mar 23, 2017

Property Information

Block40
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U-GAR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,720
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
36%
Improvement Value:$111,200
64%
Total Assessment$173,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,346+4.1%
2024$13,783+3.2%
2023$13,356+0.7%
2022$13,262+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft2,720DeedBook 9191, Page 739Recorded4/6/2017

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft2,720DeedBook 7900, Page 318Recorded5/23/2006

Property Built

Built

Year Built: 1919