Skip to content

38 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block19
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-1UNIT
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
44%
Improvement Value:$67,900
56%
Total Assessment$121,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,150+2.1%
2024$8,962-1.8%
2023$9,123+0.7%
2022$9,057+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3201, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1914