Skip to content

6414 Park Ave(Unit C0009)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Feb 11, 2013

Property Information

Block19
Lot4
QualifierC0009
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description3RMS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage374
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,600
37%
Improvement Value:$21,100
63%
Total Assessment$33,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,599+2.1%
2024$2,547-1.7%
2023$2,591+0.7%
2022$2,573+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 8898, Page 372Recorded3/18/2013