Skip to content

6414 Park Ave(Unit C0013)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Aug 31, 2017

Property Information

Block19
Lot4
QualifierC0013
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description4RMS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage448
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,200
47%
Improvement Value:$14,700
53%
Total Assessment$27,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,151+2.0%
2024$2,108-1.7%
2023$2,145+0.7%
2022$2,130+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

DeedBook 9237, Page 331Recorded9/14/2017

Property Sale

Sale
$28,000

From:

To:

DeedBook 9119, Page 928NU CodeTitle correction (4)Recorded5/19/2016

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 4529, Page 347