Skip to content

6414 Park Ave(Unit C0015)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Mar 12, 2004

Property Information

Block19
Lot4
QualifierC0015
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description3RMS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage374
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,000
38%
Improvement Value:$18,300
62%
Total Assessment$29,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,420+4.1%
2024$2,325+3.2%
2023$2,253+0.7%
2022$2,237+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

DeedBook 7253, Page 338Recorded3/23/2004

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 5455, Page 203