Skip to content

6414 Park Ave(Unit C0066)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2022

Property Information

Block19
Lot4
QualifierC0066
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
DescriptionSTUDIO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage246
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
38%
Improvement Value:$13,500
63%
Total Assessment$21,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,784+4.1%
2024$1,714+3.2%
2023$1,661+0.7%
2022$1,649+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft246DeedBook 9628, Page 742Recorded1/9/2022

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 9188, Page 488Recorded3/24/2017

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 8358, Page 215