Skip to content

19 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Apr 28, 2008

Property Information

Block21
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,022
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
48%
Improvement Value:$81,800
52%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,091+2.0%
2024$11,849-1.7%
2023$12,056+0.7%
2022$11,972+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,022DeedBook 8529, Page 208Recorded6/6/2008

Property Sale

Sale
$406,000

From:

To:

Sq Ft2,022DeedBook 8279, Page 102Recorded7/30/2007

Property Built

Built

Year Built: 1914