Skip to content

6112 Monitor PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 11, 2016

Property Information

Block36
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,062
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
69%
Improvement Value:$46,500
31%
Total Assessment$151,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,682+2.0%
2024$11,449-1.7%
2023$11,649+0.7%
2022$11,567+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,062DeedBook 9114, Page 203Recorded4/21/2016

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 9114, Page 203

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,062DeedBook 36, Page 10Recorded9/10/2005

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5294, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1924