Skip to content

26a 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$395,250
Last Sale Date
Jul 7, 2015

Property Information

Block19
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,038
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
52%
Improvement Value:$55,000
48%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,868+2.0%
2024$8,691-1.7%
2023$8,842+0.7%
2022$8,780+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$395,250

From:

To:

Sq Ft2,038DeedBook 9055, Page 567Recorded8/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1914