Skip to content

38 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Dec 8, 2016

Property Information

Block21
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class36
Description2S-B-1U
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage1,518
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
57%
Improvement Value:$52,500
43%
Total Assessment$121,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,369+2.0%
2024$9,182-1.7%
2023$9,342+0.7%
2022$9,277+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 9174, Page 216Recorded1/23/2017

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 8725, Page 515Recorded4/20/2010

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 4883, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1919