Skip to content

44 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Feb 22, 2006

Property Information

Block21
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class36
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
54%
Improvement Value:$58,700
46%
Total Assessment$127,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,847+2.0%
2024$9,650-1.7%
2023$9,819+0.7%
2022$9,750+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 7848, Page 279Recorded3/22/2006

Property Sale

Sale
$281,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 7094, Page 73NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/24/2003

Property Built

Built

Year Built: 1919