Skip to content

6109 Highland PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jul 26, 2017

Property Information

Block36
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-FR-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
57%
Improvement Value:$67,100
43%
Total Assessment$154,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,921+2.0%
2024$11,683-1.7%
2023$11,887+0.7%
2022$11,804+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 9220, Page 933

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 9220, Page 933Recorded7/20/2017

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 8978, Page 694Recorded6/19/2014

Property Sale

Sale
$616,500

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 7906, Page 287Recorded6/1/2006

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4804, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1924