Skip to content

42 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Jan 27, 1999

Property Information

Block21
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class36
Description2S-BR 2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
55%
Improvement Value:$55,500
45%
Total Assessment$124,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,600+2.0%
2024$9,408-1.7%
2023$9,573+0.7%
2022$9,506+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5393, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1914