Skip to content

6203 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$148,900
Last Sale Date
Sep 24, 2010

Property Information

Block152
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,694
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
48%
Improvement Value:$54,600
52%
Total Assessment$104,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,066+2.0%
2024$7,905-1.7%
2023$8,043+0.7%
2022$7,986+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$148,900

From:

To:

Sq Ft1,694DeedBook 8765, Page 58NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/30/2010

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5030, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1919