Skip to content

47 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$489,500
Last Sale Date
Dec 7, 2019

Property Information

Block19
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
48%
Improvement Value:$58,000
52%
Total Assessment$112,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,636+2.0%
2024$8,464-1.7%
2023$8,612+0.7%
2022$8,551+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$489,500

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 9461, Page 343Recorded1/7/2020

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 8982, Page 583Recorded7/16/2014

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 8749, Page 394Recorded8/23/2010

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5923, Page 120

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4781, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1914