Skip to content

54 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$416,000
Last Sale Date
Apr 22, 2016

Property Information

Block21
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,156
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
65%
Improvement Value:$41,000
35%
Total Assessment$116,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,945+2.0%
2024$8,766-1.7%
2023$8,919+0.7%
2022$8,857+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$416,000

From:

To:

Sq Ft1,156DeedBook 9120, Page 99Recorded5/20/2016

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5151, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1919