Skip to content

153 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$319,300
Last Sale Date
Feb 27, 2007

Property Information

Block41
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U-GAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
65%
Improvement Value:$30,300
35%
Total Assessment$87,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,770+2.0%
2024$6,635-1.7%
2023$6,751+0.7%
2022$6,704+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$319,300

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 8199, Page 35Recorded5/1/2007

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 7577, Page 178

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 50986, Page 182

Property Sale

Sale
$38,100
DeedBook 4896, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1914