Skip to content

6025 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1920

Last Sale Price
$344,000
Last Sale Date
Jan 18, 2006

Property Information

Block55
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage1,136
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
51%
Improvement Value:$37,300
49%
Total Assessment$76,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,899+2.0%
2024$5,781-1.7%
2023$5,882+0.7%
2022$5,841+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$344,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 7802, Page 259Recorded1/31/2006

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 6027, Page 47Recorded8/8/2002

Property Sale

Sale
$125,600
DeedBook 5746, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1920